کار و بارمردم این آبادی

از قدیم الایام باغشاه روستایی بوده است خوش نشین که بعلت استقرار در دل کوه و بین درختان جنگلی مورد توجه عشایر آنزمان برای سکونت ییلاقی بوده است.با توجه به اینکه اکثر اهالی این مناطق در دهه 40 و 50 و قبل آن ، عشایر بوده اند جمعیت این آبادی بیشتر مختص تابستان بوده و تعداد کمی نیز بصورت دائم درآنجا سکونت داشته اند.

دره های اطراف و استفاده از سایه درختان جنگلی برای استراحت مردم و احشام نقطه قوتی است که در این آبادی به سهولت یافت می شود.

تپه کوچکی در وسط این آبادی قرار دارد بنام  "تم خانم قلی" که آنچه در روی زمین مشهود است اثرات دیوارهایی از آجر پخته آنزمان و تکه هایی از کوزه است که نشان از زندگی و سکونت دارد و هنوز هم به لحاظ توجه به حفظ میراث فرهنگی این مجموعه موجود می باشد و دست نخورده.

در قسمت سمت چپ آبادی نیز محلی وجود دارد بنام «مَعر قره یا» که بنا به اقوال گذشته طایفه ای نیز در این قسمت سکنا داشته و این حد را بنام خود ماندگار کرده اند.

لذا به جهت وجود منطقه کوهستانی و کمبود زمین زراعی و وجود مرتع در اطراف این روستا از دیرباز شغل بیشتر ساکنان دامداری و تا حد کمی کشاورزی بوده است البته دامداری در حد تهیه معاش و کشاورزی در سطح مهیا نمودن غله و حبوبات شخصی آنهم نه برای همه.

کم و بیش اهالی این روستا پس از گذشت سالها از زندگی رو به ترقی و آمد و شد فرزندان آنها به شهر و نتیجتاً تاثیر پذیری از زندگی شهری همچنان دام و دامداری را ترک نکرده اند و نظر به تمام تنگناهای موجود ، کمبود آب ،‌نبود علوفه ، ملی شدن مراتع و جلوگیری از ورود به آنها عدم وجود فرزند برای حفاظت و نگهداری از گوسفندان و ... هنوز هم در جلوی درب هر خانه ای چند گوسفند نجوای زندگی و طبیعت روستا را یادآوری می کنند.

/ 4 نظر / 13 بازدید
سحر

گاهي که دلم به اندازهء تمام غروبها مي گيرد چشمهايم را فراموش مي کنم اما دريغ که گريهء ، دستانم نيز مرا به تو نمي رساند من از تراکم سياه ابرها مي ترسم و هيچ کس مهربانتر از گنجشکهاي کوچک کوچه هاي کودکي ام نيست و کسي دلهره هاي بزرگ قلب کوچکم را نمي شناسد و يا کابوسهاي شبانه ام را نمي داند با اين همه ، نازنين ، اين تمام واقعه نيست از دل هر کوه کوره راهي مي گذرد و هر اقيانوس به ساحلي مي رسد و شبي نيست که طلوع سپيده اي در پايانش نباشد از چهل فصل دست کم يکي که بهار است سلام صبحت بخیر باشه...فضای قشنگ کلبت منو بد جوری گرفت...در کل خیلی خوب بود..دوست داشتی با قدمهای سبزت کلبه منم مزین کن..روز قشنگی پیش رو داشته باشی مهربان..[گل]

نسیم

با سلام...با دیدن این توصیفات امیدوارم توفیق دیدار طبیعت زیبای باغشاه دست دهد

صبا

سلام .. واقعا طبیعت زیبایی دارید ..