باغشاه

زادگاه من باغشاه

کار و بارمردم این آبادی
ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۱  کلمات کلیدی: دست نوشته های من

از قدیم الایام باغشاه روستایی بوده است خوش نشین که بعلت استقرار در دل کوه و بین درختان جنگلی مورد توجه عشایر آنزمان برای سکونت ییلاقی بوده است.با توجه به اینکه اکثر اهالی این مناطق در دهه 40 و 50 و قبل آن ، عشایر بوده اند جمعیت این آبادی بیشتر مختص تابستان بوده و تعداد کمی نیز بصورت دائم درآنجا سکونت داشته اند.

دره های اطراف و استفاده از سایه درختان جنگلی برای استراحت مردم و احشام نقطه قوتی است که در این آبادی به سهولت یافت می شود.

تپه کوچکی در وسط این آبادی قرار دارد بنام  "تم خانم قلی" که آنچه در روی زمین مشهود است اثرات دیوارهایی از آجر پخته آنزمان و تکه هایی از کوزه است که نشان از زندگی و سکونت دارد و هنوز هم به لحاظ توجه به حفظ میراث فرهنگی این مجموعه موجود می باشد و دست نخورده.

در قسمت سمت چپ آبادی نیز محلی وجود دارد بنام «مَعر قره یا» که بنا به اقوال گذشته طایفه ای نیز در این قسمت سکنا داشته و این حد را بنام خود ماندگار کرده اند.

لذا به جهت وجود منطقه کوهستانی و کمبود زمین زراعی و وجود مرتع در اطراف این روستا از دیرباز شغل بیشتر ساکنان دامداری و تا حد کمی کشاورزی بوده است البته دامداری در حد تهیه معاش و کشاورزی در سطح مهیا نمودن غله و حبوبات شخصی آنهم نه برای همه.

کم و بیش اهالی این روستا پس از گذشت سالها از زندگی رو به ترقی و آمد و شد فرزندان آنها به شهر و نتیجتاً تاثیر پذیری از زندگی شهری همچنان دام و دامداری را ترک نکرده اند و نظر به تمام تنگناهای موجود ، کمبود آب ،‌نبود علوفه ، ملی شدن مراتع و جلوگیری از ورود به آنها عدم وجود فرزند برای حفاظت و نگهداری از گوسفندان و ... هنوز هم در جلوی درب هر خانه ای چند گوسفند نجوای زندگی و طبیعت روستا را یادآوری می کنند.


 
 
 
 

Jamasebi.blogfa.com